Od ponad 20 lat animatorka społeczna, instruktorka teatralna, reżyserka i autorka scenariuszy do spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pomysłodawczyni i realizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego MOST.
Laureatka nagrody za wybitne osiągnięcia w organizacji zdarzeń teatralnych w Ogólnopolskim Konkursie „Bliżej Teatru” organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji.
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, w 2017 roku wyróżniona honorową odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Baba z Wrzeszcza, czyli Martyna Nagórska – liderka lokalnej społeczności, praktyczka partycypacji, architektka i planistka.
Prowadzi innowację społeczną – Baba z Wrzeszcza, w ramach której zajmuje się zbieractwem i rozdawnictwem, a przy okazji rękodzielnictwem i recyklingiem. Działanie polega na zbieraniu niepotrzebnych artykułów pasmanteryjnych, w tym tkanin, włóczek, guzików, szydełek, a nawet maszyn do szycia, a następnie szukania dla nich sposobów, by stały się ponownie użyteczne.
Pomysłodawczyni zależy na tym, by te skarby nie zalegały dłużej w pawlaczach, by wyszły z szafy i zostały wykorzystane przez kolejne pokolenia rękodzielników.
Darczyńcami są aktywni rękodzielnicy, którzy oczyszczają swoją przestrzeń z całej masy „przydasiów”, ale również od rodziny osób, które odeszły, dla których świadomość, że oddają rzeczy ich bliskich w dobrym celu i w dobre ręce. Skarby odnalezione w szafach i pawlaczach przekazywane są dalej do osób i grup zajmujących się szyciem, dzierganiem bądź rękodzielnictwem, których celem jest pomaganie innym, kultywowanie tradycji, recykling, przekazywanie wiedzy i umiejętności nowym pokoleniom rękodzielników i które działają niekomercyjnie. Byle zdążyć przed molami!
Fundatorka i Prezeska
Fundacji „Świat Wrażliwy”, która od 2013 roku na Siedlcach aktywizuje społecznie i zawodowo osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz seniorów.Jolanta Rychlik jest również założycielką Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej
Kawiarnia Caffe Aktywni, działającej od stycznia 2020 r., stworzonej na bazie autorskiej innowacji „Innowacje na ludzką miarę W Labiryncie Dorosłości – Aktywna Wymiana Międzypokoleniowa”, wielokrotnie nagradzanej i docenionej na forum krajowym, europejskim i światowym. W tym roku Kawiarnia otrzymała Znak Jakości Ekonomii Społecznej 2023 w kategorii Sukces Rynkowy.
Jolanta Rychlik jest również koordynatorką projektów miejskich oraz europejskich, współpracuje z innymi trójmiejskimi NGO oraz instytucjami ECS, IPN, IKM, PFRON, OWES.
Praktyczka, terapeutka zajęciowa i trenerka pracy z długoletnim stażem pracy z młodymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną i seniorami. Ukończyła szkolenia Sprawny Ekspert NGO, Szkoła Menadżerów Ekonomii Społecznej, Kuźnia Liderów Gdańskich NGO, uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach The Cemex-Tec Award i Ashoka. Animatorka profilaktyki uzależnień, arteterapii i komunikacji w pracy z osobami niepełnosprawnymi, pomocy socjoterapeutycznej dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym.
Jola jest mamą Katarzyny z niepełnosprawnością intelektualną, chorującej na epilepsję lekooporną.
Anna Pszczolińska. Z perspektywy wielu lat aktywności przyznaje, że ukształtowało ją harcerstwo. „Praca w grupie z bliskim ludźmi, otwarcie się na drugiego człowieka, wrażliwość na otaczający nas świat i empatia. Wszystko to nadal dla mnie ważne.”
Od 2019 roku jest radną Dzielnicy Aniołki – Gdańsk i stara się swoimi działaniami pobudzić społeczność lokalną do aktywności. Ostatnie dwa lata to intensywny czas pracy, który przynosi coraz większe efekty.”
W ramach współpracy z Klubem seniora Bursztynek dba o zapewnienie ciekawej oferty dla aktywnego seniora. Organizuje wycieczki autokarowe, spacery tematyczne i historyczne, inne wydarzenia, warsztaty oraz zajęcia z aktywności fizycznej typu nordic walking i siłownia pod chmurką oraz bule. „Z dumą zauważam, że także dzięki moim działaniom, seniorki nie tylko skupiają się na sobie, ale coraz częściej otwierają się na innych.”
„Od zeszłego roku [2022] aktywnie wspieram i koordynuję projekt lokalnych przewodników na Aniołkach organizując dodatkowe warsztaty, spacery tematyczne i spotkania z ciekawymi mieszkańcami Aniołków.
Janina Wiśniewska. Wrzeszczanka od urodzenia, która mieszka i działa społecznie w nim do dzisiaj.
Mama trójki dzieci, z zawodu jest terapeutką uzależnień. Od 4 lat prowadzi niezawodową rodzinę zastępczą.
Od 18 lat współtworzy
Fundację Droga i przyjaciele i koordynuje działania Punktu Charytatywnego DARY. Pomagają osobom w potrzebie, nie tylko wydając ubrania i żywność, ale również służy szerszym wsparciem. Od listopada zachęcają seniorów i osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania z ciepłego posiłku, który w każdy czwartek o godz. 12 wydają w parku de Gaulle’a pod Wrzeszczańskim Trzepakiem. Organizują także obozy i kolonie dla dzieci.
Janina jest inicjatorką akcji „Podziel się świętami”, w której zachęca ludzi do dzielenia się świątecznymi potrawami z tymi sąsiadami, którym życie nie oszczędza trosk.
Ponadto jest Radną
Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Z całego serca angażuje się w aktywizację mieszkańców, m.in. „Klub Olbrzymich Możliwości – Wysepka”, „Wrzeszczański Trzepak w Parku de Gaulle’a”, rewilaizację tego Parku oraz zagospodarowanie Podleśnej Polany.
O pracy mówi: „Chciałabym, abyśmy czuli swego rodzaju odpowiedzialność za naszą małą ojczyznę, za własne najbliższe otoczenie.”
Janina za swoją działalność społeczną była nominowana do wielu nagród. Została m.in. Laureatką Nagrody australijskiej
Polcul Foundation im. Jerzego Bonieckiego.
Alicja Furtak-Rozbicka to wrzeszczanka od 51 lat. Prywatnie żona, matka, babcia. Przepracowała 41 lat w służbie zdrowia, a teraz aktywnie spędza czas na emeryturze.
Od 2012 roku ławniczka Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe.
Od 2019 roku wiceprzewodnicząca Rady Ławniczej i radna
Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny.
Pomysłodawczyni i koordynatorka Wrzeszczańskiego Pikniku Zdrowia i Urody oraz Wrzeszczańskiego Balu Seniora.
W okresie pandemii realizowała projekty – Bezpieczny Senior i Senior w pandemii.
Uczestniczy w rozświetleniach Wrzeszczańskiej Choinki oraz we Wrzeszczańskich Podwieczorkach przy muzyce.
Wolne chwile Alicja spędza na działce i aktywnie uczestniczy w życiu dzielnicy.
Irola Ferlin we Wrzeszczu mieszka od prawie 30 lat. Z wykształcenia pedagog, nauczycielka nauczania początkowego, socjoterapeutka, edukatorka, specjalistka zarządzania oświatą. Przez 12 lat była dyrektorką wrzeszczańskiej Szkoły Podstawowej nr 45.
Obecnie Członkini Zarządu Stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”, Radna dzielnicy Wrzeszcz Górny i społeczna redaktorka czasopisma „Głos Gdańska”.
Pani Irola jest również pomysłodawczynią i koordynatorką tygodniowej imprezy „Wrzeszczanie przy okrągłym stole” organizowanej w ramach projektu grantowego ECS „Zrozumieć Sierpień”.
Pełni też rolę animatorki społecznej (Pomorska Animacja Społeczna ) , ponieważ jest założycielką facebookowej grupy „Herbatka z WdG”, w ramach której zaprasza seniorów do wspólnego zwiedzania wystaw i ekspozycji muzealnych oraz organizuje wycieczki umożliwiające lepsze poznanie Gdańska.
Jest pomysłodawczynią i koordynatorką corocznej „Wrzeszczańskiej Choinki” oraz wakacyjnych koncertów pod nazwą „Muzyczny Podwieczorek w Parku de Gaulle’a”.
Prywatnie jest mamą trojga dorosłych dzieci i babcią cudownej dziewczynki. Uwielbia włóczyć się po Gdańsku i odkrywać jego uroki, podróżować po Polsce i Europie. „Czas wolny spędzam czytając książki, dziergając i pielęgnując rośliny (jestem szczęśliwą posiadaczką rodzinnego ogrodu działkowego).”