Głos mieszkańców podczas Pikniku Zdrowia i Urody | Debata

» Aktualności»Głos mieszkańców podczas Pikniku Zdrowia i Urody | Debata

Głos mieszkańców podczas Pikniku Zdrowia i Urody | Debata

Kilka słów (i zdjęć) podsumowania z debaty w stylu Hyde Parku podczas III Piknik zdrowia i urody !
Akcję poprowadził Jerzy Boczoń. Przedstawiamy wybrane postulaty, które wybrzmiały:

Zadbajmy o nasze drzewa i zieleń na naszych ulicach!

Mieszkanka Wrzeszcza skupiła swoją wypowiedź na ochronie przyrody, szczególnie drzew, jako naturalnej ochrony przed zanieczyszczeniem dwutlenkiem węgla.
Podała przykład oddolnej inicjatywy mieszkańców ul. Bohaterów Getta, którzy zebrali się i własnym sumptem uporządkowali skromne tereny zielone przy tej ulicy. Pani bardzo wzmacniała swój przekaz dotyczący samoorganizacji mieszkańców i racjonalności takiego działania.
 Żeby Wrzeszcz był czysty i normalny!
Chłopiec apelował o sprzątanie śmieci z naszych ulic. Bardzo boli go, że na ulicach jest tyle śmieci. Chciałby, aby Gdańsk/Wrzeszcz był czysty. „… czy nie może być u nas normalnie, jak w innych krajach…?” - pyta zmartwiony.
Jego głos poparła seniorka "Zachowajmy czystość miasta, to jest wynik wychowania od maleńkości."
 Trzeba wiedzieć, gdzie można otrzymać wsparcie. Zróbmy coś razem, bo warto…
Aktywna, dojrzała Mieszkanka z okolicy Placu Wybickiego, inicjatorka bardzo udanego przedsięwzięcia sprzed kilku lat po swoich udanych doświadczeniach zachęcała, żeby ze sobą współpracować. Podkreślała, że jak się poszuka wsparcia, to okazuje się, że jest dużo zasobów i wiele rzeczy jest możliwe.

W szkole nam nigdy o takich sprawach nie mówiono, nie uczona nas jak to zrobić.
Dwie nastolatki, obecnie jedna z Warszawy, a druga z Berlina, nie angażowały się do tej pory w żadne sprawy na rzecz innych, nikt ich nigdy nie namawiał do takich działań. Poza tym nie wiedziałyby jak to można zorganizować, bo w szkole nigdy nie mówiono o takich inicjatywach, a chyba powinno.

Skorzystajmy z Budżetu Obywatelskiego, bo to dobre wsparcie!
Radna Dzielnicy, zachęcała do wykorzystania Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku, który jest dość znaczący, a ilość projektów jest coraz mniejsza. Również liczba głosujących na poszczególne projekty już złożone jest coraz słabsza, a przecież to sprawy dla nas ważne.
 
Organizatorzy wydarzenia:
Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Fundacja RC, Dom Sąsiedzki w Pałacu, Fundacja "Droga"
Partnerzy:
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, Gdańsk miastem równości, ZHR Harcerskie ochotnicze pogotowie ratunkowe, Oriflame, SKN Przyszłe położne, Abacosun, Welldone, Centrum medyczne “Zdrowy profil”, Fundacja “Jesteśmy z Tobą”, Doterra, DuoLife, Audika, Baba z Wrzeszcza, Fundacja Pomoc Opiekunom, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, TEB Edukacja Gdynia
Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Gdańska
----
Zadanie dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Miasta Gdańska